fri att använda
//Bo, miljö och trafik /Kultur, fritid och turism /Näringsliv och arbete /Utbildning och förskola /Utvalda nyheter

Vill din förening ha hjälp i sommar?

Torsås kommun satsar extra på våra ungdomar 2023 och utökar nu möjligheten, att fler ungdomar få möjlighet till ett sommarjobb. Ett mobilt team, som leds av en handledare kommer att åka runt i Torsås kommun, för att utföra olika uppdrag åt föreningar, ideella organisationer och Torsås kommuns verksamheter. Ungdomarna är 16 och 17 år.

Tillvägagångsättet är att ni som föreningar och ideella organisationer skickar ett tydligt ”uppdrag” till vagen@torsas.se.

Där tar vi ställning till, om och när (riskanalys) de kan utföra säkrade uppdrag. Återkoppling sker löpande. Uppdragen kan tex vara enklare målning, gräsklippning mm. Aktuella veckor är veckorna 26- 31.

Tillsammans kan vi möjliggöra för våra ungdomar i Torsås kommun, att få ett händelserikt sommarjobb 2023.